Linda Whetstone Program for Advancing Freedoms — безоплатна навчальна програма для білоруської молоді з активною громадською позицією, яка хоче розвинути свої лідерські якості та поглибити знання з економіки, політології, історії та інших сфер, а також дізнатися більше про громадський активізм в різних країнах світу. 

You can read the same article in English via the link.

Яка мета Програми?

Мета Програми – розкрити внутрішній потенціал білоруської молоді у країні та за її межами та розширити її знання про економічні та індивідуальні свободи.

Реєстрація

Що буде на Програмі?

Перший етап програми — онлайн навчання

Упродовж чотирьох тижнів учасники будуть  зустрічатися у Google Meet та слухати лекції від провідних експертів з Білорусі та України у сферах економіки, політології та філософії. Зустрічі починатимуться о 20:00 за мінським часом. Розклад та теми представлені нижче.

  • 14 березня — «Звідки береться багатство?»
  • 17 березня — «Вільний ринок та перерозподіл багатства»
  • 21 березня — «Чому диктатура не призводить до процвітання»
  • 24 березня — «Децентралізація як запорука добробуту нації»
  • 28 березня — «Лідерство та проєктний менеджмент»
  • 31 березня — «Як стати лідером?»
  • 4 квітня — «Основні концепції прав людини»
  • 7 квітня — «Зброя у вільному суспільстві»

У кінці кожного тижня навчання учасникам буде надісланий тематичний тест, який допоможе оцінити рівень отриманих знань впродовж останніх лекцій.

Другий етап — офлайн конференція в Україні

25 учасників, які були найактивнішими на онлайн частині та отримали відмінні бали за результатами тематичних тестів, матимуть можливість потрапити на масштабну конференцію. 

Конференція триватиме три дні: з 29 квітня до 1 травня 2022 року під Києвом.

Нетворкінг з іншими учасниками та спікерами онлайн-навчання, інформативні панельні дискусії та групові завдання — це все чекає на учасників конференції.

Відвідати захід зможуть як учасники з Білорусі, так і білоруси в екзилі. Ми повністю покриваємо вартість квитків, харчування та проживання на час конференції.

«Це буде справжній інтелектуальний полігон», — каже Даніїл Лубкін, в.о. Голови УСС.

Третій етап — стажування

Троє учасників з попереднього етапу, які показали найвищу мотивацію до навчання та прагнення побудови вільного суспільства, зможуть почати оплачуване стажування у наших партнерських організаціях – Українському товаристві економічних свобод (Україна) та Науково-дослідному центрі Мізеса (Білорусь-Україна). 

П’ятимісячне стажування буде зосереджено на розробці бачення нової, демократичної Білорусі: з вільною економікою та вільними людьми. Випускники спільно працюватимуть над публікацією, де проаналізують, як саме вони бачать майбутню Білорусь. 

Хто організовує Програму?

Програма створена громадською організацією «Українські Студенти за Свободу», яка відстоює економічну та індивідуальну свободу. Більше про наші принципи ви можете почитати тут.

З початком протестів у Білорусі ми підтримуємо вимоги протестувальників та організовували кілька акцій на їхню підтримку в Києві та інших українських містах.

Акція Білорусь
Акція на підтримку білоруського активіста Петра Меркелова

У 2021 році ми провели масштабний проєкт «Програма Лідерства Білорусь», у якому взяло участь понад 150 білоруських студентів. Завдяки отриманим знанням, випускники проєкту створили ГО «Білоруські Студенти за Свободу», яка невдовзі розпочне активну просвітницьку діяльність.

Програма Лідерства 2021
Програма Лідерства 2021

Окрім того, наші активісти уже понад рік листуються з білоруськими студентами, яких ув’язнив диктаторський режим за опозиційну діяльність — вони навіть запустили онлайн-ініціативу «Напишіть листа політб̶р̶а̶н̶ц̶ю̶ другу». 

Також разом з Науково-дослідним центром Мізеса, Інститутом свободи та ГО «‎Білоруські Студенти за Свободу»‎ ми провели Школу вихідного дня «Білорусь в цілі сучасного світу. Шлях до свободи та демократії для білорусів в країні та за її межами». Школа об’єднала білорусько-українських експертів, підприємців та активістів, яким не байдужа доля Білорусі та її демократичне майбутнє.

Школа вихідного дня
Школа вихідного дня

Партнери проєкту: ATLAS Network, Bendukidze Free Market Center, Науково-дослідний центр Мізеса та Українське товариство економічних свобод. 

FAQ

Чому програма має саме таку назву — Linda Whetstone Program for Advancing Freedoms?

Лінда Ветстон (1942 – 2021) — британська лібертаріанка, яка боролася за ідеї вільного ринку протягом усього свого життя. Вона була президентом Товариства Мон-Пелерен, міжнародної асоціації ліберально налаштованих учених і практиків, вперше створеної Хайєком у 1947 році, опікуном Інституту економічних справ і наставником тисяч класичних ліберальних активістів і лідерів думок по всьому світу. Протягом усього життя Лінда Ветстон працювала над перекладом книг про ідеї свободи кількома мовами, допомагаючи поширювати ідеї вільного ринку по всьому світу. Вона була співредактором книги «Ісламські основи вільного суспільства», співавторкою компакт-диску «Ідеї вільного суспільства» з ключовими роботами важливих ліберальних мислителів: Хайєка та Фрідмана. Понад 150 000 примірників було розповсюджено у більш ніж 60 країнах. Робота Лінди надихнула багато організацій та окремих людей.

Також Лінда була однією із суддів на конкурсі Think Tank Shark Tank від ATLAS Network, перемога у якому дала нам можливість проводити цю програму. За кілька днів після конкурсу у Лінди зупинилося серце.

Щоб вшанувати пам’ять Лінди та її видатну роль у боротьбі за ідеї свободи, ми назвали проєкт на її честь.

Linda Whetstone Program for Advancing Freedoms
Логотип Linda Whetstone Program for Advancing Freedoms

Хто може стати учасником Програми?

Учасниками можуть стати білоруси, які цікавиться політикою та громадським активізмом і бажають долучитися до творення нової, вільної Білорусі.

Як стати учасником програми?

Щоб потрапити на програму, потрібно заповнити реєстраційну форму. 

Дедлайн реєстрації: 27 лютого о 23:59.

До 4 березня відібрані учасники отримають листи з додатковим тестуванням на електронну пошту. Тест загального характеру дозволить нам побачити, які цінності свободи для себе виокремлюють учасники, та який вони мають рівень знань з економіки та політології. 

До 10 березня ми надішлемо усім учасникам остаточні результати відбору та створимо загальний чат.

Якою мовою проводитиметься навчання?

Мови програми: білоруська та російська.

Скільки коштує навчання?

Програма є повністю безоплатною. На час офлайн конференції ми забезпечуємо харчування та проживання, а вартість квитків до місця проведення конференції — відшкодовуємо повністю.