6-7 травня у Києві відбувся масштабний всеукраїнський захід «Модель Верховної Ради України». Наша організація розробила формат дводенної симуляційної гри з усіма необхідними правилами, документацією та таймінгом — все, як у справжній Верховній Раді!

Ми зібрали майже 250 учасників у Київській Школі Економіки, аби відтворити систему Верховної Ради, сформувати партії та комітети, а згодом — і провести пленарне засідання з усіма присутніми «депутатами» гри.

Зізнаємося, — організація цієї події була для нас ще тим викликом, адже «Модель Верховної Ради України» — це другий за масштабом просвітницький захід за останні кілька років у нашій Організації опісля наших щорічних Програм Лідерства. Як сказав Тимофій Милованов, Почесний президент КШЕ, що таких заходів у Школі ще не проводили і наш — побив усі рекорди.

Коаліції, публічні виступи, робочі групи з написання законопроєктів — як минула Модель ВРУ 2023? Розповідаємо у цій статті.

Про перший день Моделі ВРУ (6 травня)

Перший день минув у підготовці учасників у Комітетах. Кожен учасник мав певну ідеологію, яку мав представляти при висловленні своїх позицій у роботі з Комітетом. Коли під час написання резолюції зустрічаються ультраліві і консерватори, центристи і традиціоналісти — бережіться, бо дебати будуть палкими!

Власне, Комітетів на симуляційній грі були представлені наступні:

1. Комітет з питань правової політики
2. Комітет з питань освіти, науки та інновацій
3. Обʼєднане засідання комітетів з аграрної та земельної політики і охорони здоровʼя
4. Комітет з питань реінтеграції окупованих територій
5. Комітет з питань національної безпеки
6. Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики
7. Комітет з питань зовнішньої політики
8. Комітет з питань правоохоронної діяльності

Серед партій: ліберали, лібертаріанці, авторитаристи, консерватори, ультраправі, ультраліві, центристи, капіталісти, традиціоналісти та прогресивісти.

Голова Комітету національної безпеки розповів, що у його Комітеті депутати створили аж п’ять робочих груп, а у Комітеті з питань освіти — дві великих групи.

Опісля роботи у Комітетах кожен міг відвідати лекцію на вибір: від Валерії Коломієць, заступниці міністра юстиції з євроінтеграції, або Тимофія Милованова, професора, ексміністра економіки України та президента КШЕ.

Олександра Корінь, хедорг «Моделі Верховної Ради України»

Для мене як головного організатора події, Модель ВРУ стала справжнім викликом! Якщо на початку року мені сказали б, що я буду робити проєкт на 250 людей, я би не повірила.

На мою думку, запорукою успіху стала комфортна команда однодумців які працювали як єдиний організм та підтримували одне одного протягом усього часу підготовки до гри та на самому проєкті. Правильні люди поруч — це надзвичайно важливий аспект.

Сподіваюсь наші учасники отримали багато цікавих знань, корисних зв’язків та позитивних емоцій, які надихнуть їх на створення чогось ще більш масштабного та цікавого.

Про другий день Моделі ВРУ (7 травня)

Другий, завершальний день Моделі видався напрочуд емоційним, насиченим і продуктивним як для наших учасників, так і для організаторів події.

На панельній дискусії разом з Яною Матвійчук, Ярославом Железняком, Андрієм Длігачем та модератором, Тимофієм Миловановим обговорювали податкову реформу. Також у дискусії мав брати участь Данило Гетманцев — голова Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, який займається чималою кількістю податкових ініціатив. Однак, менш, ніж за добу ми дізналися, що пан Гетманцев не зможе бути присутнім.

Яна Матвійчук — підприємиця, CEO івент-агенції ARENA CS, ведуча YouTube-каналу «Бізнес Арена», ексчленкиня Ради CEO Club Ukraine, співзасновниця та член Борду БФ Women`s Aid International, засновниця ГО «Праволіберальний рух».

Ярослав Железняк — народний депутат від партії «Голос», заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.

Андрій Длігач — PhD, генеральний директор групи компаній Advanter Group, експерт зі стратегічного менеджменту, брендингу, реорганізації бізнесу, стратегічного маркетингу, маркетингових досліджень, викладач КНУ та KSE.

Тимофій Милованов — ексміністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, асоційований професор економіки Піттсбурзького університету, Почесний президент Київської школи економіки.

У центрі дискуії — те, якою повинна бути фіскальна система для успішної відбудови України; чому в Україні діє презумпція винуватості платника податків і як цифровізація може змінити податкову систему. Зокрема, говорили й про співвідношення податків та зарплатні у нашій державі. Однак, обирати, які з дебатів були більш емоційними та контраверсійними —  податкові, чи у Комітетах — насправді, складно.

Завершили день великим кількагодинним пленарним засіданням, на якому були присутні усі наші «депутати». Розпочали засідання з державного гімну України, голосували за допомогою підняття бейджів-мандатів угору, у залі лунав навіть традиційний сигнал «3..2..1». Не минулося й без депутатських страйків під трибуною.

Найкращими делегатами Моделі стали вісім «депутатів»: Олександр Булін, Владислав Лець, Любомир Дмитришин, Костянтин Сиротенко, Владислав Іванісов, Ангеліна Недошитко, Владислав Левчук, Тит Андреєв.

Делегати отримали подарунки від організаторів.

Відгуки наших учасників

Марія Кушнір Марія Кушнір, партія центристів, Комітетз питань національної безпеки

Ця модель не перша в моєму досвіді, але однозначно одна з найкращих! Два дні палких дебатів, суперечок та написання законопроєкту, який погодили б і «ліві», і «праві». У фіналі: прийнятий закон та постанова, море емоцій та люди, з якими спілкуєшся і досі.

Руслана Пятушко

Руслана Пятушко, партія центристів, Комітет з реінтеграції окупованих територій

Відсутність заходів подібного змісту одразу привернула увагу й, звісно, змусила вигадати побудувати чимало очікувань. Чесно кажучи, кожне з них справдилося. Організація за рівнем продуманості — ледь не на найвищому рівні! Сподобалося, що можна посперечатися, набрейнштормити спільно чудові думки й загалом перейняти досвід у інших депутатів! Я вдячна кожному, хто долучився до події не у якості учасників, а навпаки — брали на себе відповідальність та іноді недосипали ночами. З нетерпінням очікую наступних подій!

Нура Атталах, партія авторитаристів, Комітет з питань правової політики

«Модель ВРУ» — це захід, який на всі 100% зміг змоделювати реальну ВРУ.

Так, «грати» роль депутата це не просто, особливо, коли в житті ти дотримуєшся однієї політичної ідеології, а тут зовсім протилежність. Незважаючи на це, у мене була можливість вносити правки до законопроєкту, побувати на «реальному засіданні ВРУ», висловлювати свою позицію, дискутувати та навіть доводити свою правоту, з чим часто стикаються політики. Тому можна з впевненістю сказати, що такі заходи сприяють поширенню політичної освіти, а також дає велике підґрунтя для майбутнього розвитку в галузі політики, економіки та державотворення.

Єлизавета НіколаєнкоЄлизавета Ніколаєнко, партія центристів, Комітет з питань правової політики

Я потрапила в комітет правової політики, хоча не є юристом. Наш комітет був найменший, без експерта, але про нас знали найбільше, адже ми були єдині хто наважився змінити Конституцію України. Ми спільними зусиллями лобіювали наш законопроєкт, для того щоб назбирати 1/3 підписів від конституційної кількості народних депутатів за пару годин до пленарного засідання. І у нас майже вийшло. Ми зібрали 1/3 підписів, але ми не зібрали 2/3 голосів від конституційної кількості, щоб змінити Конституцію. Палкі дискусії на контраверсійні запитання, різносторонні люди та короткі перерви на каву. Можливість 2 дні попрацювати як народний депутат в КШЕ це неймовірний досвід.

Сергій Яковенко, партія авторитаристів, Комітет з питань правоохоронної діяльності

Дуже цікаво було на 2 дні зануритися у роботу Верховної Ради і уявити себе на місці справжніх народних депутатів. Якщо спочатку все сприймалося більше як гра, то вже під час першого дня «обранці» почали організовувати різні інтриги в комітетах, а під кінець, багато людей прониклися настільки, що побігли блокувати трибуну через некоректний підрахунок голосів. Загалом, ці вихідні запам’яталися надовго і допомогли краще зрозуміти, як працює наш парламент і через що ми «маємо те, що маємо».

Світлана Паламарчук, партія центристів, Комітет з питань освіти, науки та інновацій

Дводенна симуляційна гра від ГО УСС «Модель Верховної Ради України» стала справжнім майданчиком для особистісного розвитку, неформальної комунікації в колі проактивної молоді та надихаючим мотиватором. Відчувши на собі роль народного депутата України під час гри, ти розумієш, що не буває все так просто, за один раз, без палких дискусій та втомленого мозку під кінець дня.

Завдяки зацікавленим учасникам, гра перетворилася на справжнє відтворення системи ВРУ, з тими самими дискусіями, написанням профільними комітетами законопроєкту та блокуванням трибуни під час пленарного засідання.

Симуляційні ігри — найефективніший спосіб здобути практичні навички у будь-якій сфері! Це справді те, що допомагає зануритися в реалістичну атмосферу окремої системи, пізнати всі плюси та мінуси й почати зміни на краще вже зараз! Надзвичайно цінно бачити стільки палаючих очей, мудрої та готової до змін молоді!

Владислав Лопуга, один з організаторів проєкту

Для мене відбувся неймовірно крутий стрибок у розумінні механізмів роботи влади та державо- і законотворчих процесів, а також — у питаннях комітетів вище та конституйних норм їх функціонування і погляду кожної із основних ідеологій на деякі потенціні реформи. Це стало гарною нагодою в чеговий раз відвідати передовий ВНЗ країни та заслухати неймовірні цікаві виступи статусних спікерів, серед яких профільні експерти та реальні, а не модельовані народні обранці України.

Крім того, дуже продуктивним видався нетворкінг. Студенти знайомились з представниками усіх куточків України і дізнавались про особливості навчання у Львові, Могилянці, університеті Шевченка, Харківської юридичної академії.

Надія Поліщук, партія лібералів, Комітет з питань освіти, науки та інновацій

Це була дуже інтенсивна і яскрава подія! Теми, що підіймалися —  важливі у сучасному суспільстві і потрібні для формування громадянського суспільства. Формат передбачав роботу в профільних комітетах і пленарне засідання ВРУ. Як на мене, такі практичні формати є дуже важливими для старшокласників, адже дають спробувати себе у різних сферах і відчути, як це — бути в певній професії.

Я дуже рада, що наші студенти мали можливість долучитися. Отримала дуже позитивний фідбек від своєї менті Олі — вона була в захваті від людей, з якими працювала, і тем, що піднімалися. Студенти, і я також, отримали цінний досвід командної роботи, зрозуміли, як важко дійти консенсусу у великій групі, побачили особливості законотворчої діяльності в Україні.

Дякуємо Київській Школі Економіки за співорганізацію заходу та нашій команді волонтерів за докладені зусилля до підготовки події. Безмежно вдячні головам Комітетів, спікерам та експертам! Дякуємо і учасникам, які провели з нами ці чудових два дні.

Щиро віримо, що саме ви станете тим поколінням лідерів, яке змінить Україну на краще. Поколінням, яке ухвалюватиме розумні закони, будуватиме демократію, активно боротиметься з корупцією і робитиме усе для того, аби права та свободи громадян України були завжди на вершині будь-яких рішень.

До нових зустрічей!